RT9073-33GU5
Mfr.Part #
RT9073-33GU5
Datasheet
RT9073-33GU5
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SC70-5
Stock
288
Control Features :
Enable
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
3 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
PSRR :
75dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SC-70-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 250mA